
A HIV vírus az AIDS nevű betegség kórokozója. A fertőzés akkor terjed, ha a már megfertőződött személy testváladéka (vér, ondó, hüvelyváladék, anyatej) bármely módon, közvetlenül az egészséges személy szervezetébe kerül.
A vírus az immunrendszert támadja meg. Ennek következtében megszűnik a különböző betegségekkel szemben a szervezet védekező képessége, s a beteg előbb-utóbb olyan fertőzésekben hal meg, amit egy egészséges immunrendszer le tud küzdeni. Ez kezelés nélkül általában a megfertőződés után kb. 7-10 év múlva következik be.
Az AIDS jelenleg nem gyógyítható, élethosszig tartó kezelés szükséges. A kezelés ún. “antiretrovirális” gyógyszerekkel történik, amik lassítják a vírus szaporodását. Ezek a szerek akár több évtizeddel is meghosszabbíthatják a betegek élettartamát.
Az AIDS-fertőzöttség aránya Afrikában a legmagasabb; egyes afrikai országokban a felnőttek negyede HIV-pozitív. Ehhez képest hazánkban összesen 2000 diagnosztizáltan HIV-pozitív ember él, ám évente közel kétszáz új fertőzést regisztrálnak, szóval érdemes védekezni!
A fertőzés korai, 2-6 héten belüli tünetei lehetnek: hőemelkedés-láz, fáradtság, ízületi- és izomfájdalmak, duzzadt nyirokcsomók. Ezek a tünetek más betegségek kísérő jelei is lehetnek, ezért célszerű elvégezni gyanú esetén egy HIV (AIDS) tesztet.
Mikor érdemes gyanakodni?
– óvszer nélküli szexkapcsolat idegen vagy kevéssé ismert partnerrel („egyéjszakás kaland“)
– óvszer nélküli szexkapcsolat pénzért (különösen a „szexturizmussal” érintett országokban)
– óvszer nélküli homoszexuális szexkapcsolat idegen vagy kevéssé ismert partnerrel
– kábítószerhasználat közös tűvel.
A kritikus kapcsolatot követően NEM mutatható ki azonnal az esetleges fertőzés, csak kb. 1-3 hónap múlva adható biztos válasz!!
Ha gyanakszol, végeztesd el a tesztet!
Ha fertőzött vagy, addig is tünetmentesen és laborvizsgálattal kimutathatatlanul FERTŐZÖD partnereidet! Önmegtartóztatás vagy használj óvszert!!!
HIV szűrőállomások: Országos Epidemiológiai központ