Fogamzásgátló tabletta

Fogamzásgátló tabletta | LoveInfo - Langmár Bettina

A fogamzásgátló tabletta az egyik leghatékonyabb fogamzásgátlási mód.

Úgy is szokták hívni, hogy “antibébi tabletta”.

Ne felejtsd el: ez is gyógyszer, aminek vannak hatásai és mellékhatásai. Mielőtt bármilyen fogamzásgátló tablettát szedni kezdenél, feltétlenül beszélj nőgyógyásszal!

És még utána is hatszor gondold meg! A fogamzásgátló tablettát csak folyamatosan szabad szedni, nem hagyhatsz ki egyetlen napot sem! Annak érdemes belevágni, akinek stabil párkapcsolata van és hetente több alkalommal szeretkezik.

Mi a fogamzásgátló tabletták hatása?

A fogamzásgátló tablettáknak alapvetően két típusa van. A kombinált fogamzásgátló tabletták ösztrogént és progeszteront tartalmaznak, míg a minitabletta csak progeszteront. Ennek megfelelően hatásuk valamelyest eltér egymástól.

A kombinált tabletta megelőzi a méhen kívüli terhességet is. Kedvező mellékhatásaként szabályozza a ciklust, azaz teljesen egyenletessé és kiszámíthatóvá teszi a “piros” napokat. Emellett csökkenti a petefészekrák és a méhrák, illetve a ciszták kialakulásának kockázatát. Csökkentheti a premenstruációs szindróma előfordulását is, ritkábban pedig javíthatja a pattanásos, zsíros arcbőrt.

Az ún. minitabletta előnyei, hogy szoptató nők is használhatják, illetve azok, akik nem szedhetnek ösztrogént (pl.  dohányosok). Emellett védelmet nyújt a petefészek és a méh rákos megbetegedései ellen. Egyes esetekben csökkentheti a vérzés mennyiségét, és a menstruációs görcsöket is.

Fogamzásgátló tabletta | LoveInfo - Langmár BettinaEz eddig szép és jó, nem igaz?

Ugyanakkor nem véletlen az, hogy alig van 18 éves kor alatt is felírható tabletta: a gyógyszer nagyon mélyen beavatkozik a fiatal lányok kialakulatlan hormonális egyensúlyába és ennek leggyakoribb következménye a nem kívánt súlygyarapodás, azaz hízás, esetleg elhízás. Mindkét típus csökkentheti a nemi vágyat (libidót), és hányingert okozhat.

A fogamzásgátló tabletták mellékhatásként fejfájást, hányingert, és csökkent nemi vágyat okozhatnak. A kombinált tabletta emellett szív-, és érrendszeri problémákat, de akár májtumort is, és ironikus módon rendszertelen vérzést (főleg az első két hónapban).

A minitabletta hátránya, hogy nem olyan hatékony, mint a kombinált tabletták, és minden nap ugyanabban az időben kell bevenni, mert csak 24 óráig hat. Mellékhatásként rendszertelen vérzést (köztivérzés), elmaradt ciklusokat, hőhullámokat és alvászavart okozhat.

Szóval, gondold meg, mit választasz!

Ha csak hetente, vagy annál is ritkábban sikerül együtt lenned szerelmeddel, semmiképpen sem ajánlott a tabletta. Ilyenkor az óvszer a helyes választás. Különösen igaz ez új kapcsolat elejére, ha azt nem előzte meg egy hosszabb ismerkedés, a bizalom teljes megszilárdulása, hiszen az óvszer a legtöbb nemi úton terjedő betegség ellen is védelmet nyújt.

Mielőtt bármilyen fogamzásgátló tablettát szedni kezdenél, feltétlenül beszélj nőgyógyásszal!
Tudd: a fogamzásgátló tabletta semmilyen betegségtől nem véd meg.

FONTOS: Ha fogamzásgátló tablettát kezdesz szedni, az első hónapban használj óvszert is! A védelem kialakulásához időre van szükség!

Ha pedig esetleg hánytál, vagy hasmenésed volt, az gyengítheti a fogamzásgátló tabletta hatását, mert nem biztos, hogy kellően felszívódott.

Fogamzásgátló tabletta | LoveInfo - Langmár Bettina

Megjegyzés: talán hallottál már férfiak számára kifejlesztett fogamzásgátló tablettáról, ám ez jelenleg még csak fejlesztés alatt áll (2019).