Spirál

Spirál

A méhen belüli eszközök tekintetében talán a legismertebbek a különféle spirálok, melyeket akár hosszú éven át is lehet viselni, hogy meggátolják a teherbeesést. A spirál a megfelelő ellenőrzés mellett akár 5-7 évig is fennmaradhat, viszont kizárólag orvos teheti fel szakszerűen. Anyagukat tekintve készülhetnek műanyagból, rézből és nemesfém ötvözetből. Módszerüket nézve pedig két nagy csoportjuk létezik: a hormonmentes és a hormonális spirálok.

Spirál | LoveInfo - Langmár Bettina

Hormonmentes spirálok

A hormonmentes spirálok általában rézből vagy nemesfém ötvözetből készülnek és fizikai jelenlétüknek köszönhetően kerülhető el a teherbeesés. Ez úgy történik, hogy a spirált felhelyezik a méh üregébe, majd ott steril gyulladást okoz és ezzel kicsit izgatja a méh nyálkahártyáját. Emiatt a megtermékenyített petesejt nem tud beágyazódni. A fogamzásgátló hatást erősíti még az is, hogy fémionok válnak le a spirál felszínéről, illetve az, hogy alkalmazásával csökken a petevezeték mobilitása.

Hormonális spirál

Ez a típus a spirál mechanikai védelme mellett hormonális védelmet is nyújt, hiszen nagyon alacsony mennyiségben folyamatosan hormont ad le a szervezetbe. A valóban gyenge leadás miatt olyan nők is tudják alkalmazni, akiknél például az erősebb hormonális módszerek már nem használhatók. A méhen belüli hormontartalmú eszköz könnyű műanyagból készül, és T-alakú. A benne található hormon egy progeszteron-származék. Az anyag folyamatosan szabadul fel a méh üregében, és ott fejti ki a hatását, ezért csak nagyon kevés mennyiség szívódik fel a véráramba.

Előnyök

Szoptatás alatt is biztonsággal alkalmazható, a hormontartalma nem befolyásolja a tejtermelést. Elsősorban már szült nőknek ajánlott az alkalmazása, de kellő orvosi ellenőrzés mellett még nem szült nőknek is fel lehet helyezni az eszközt. A hormonttartalmú eszköz ára kicsivel több, mint 40.000 forint. Ez nem kevés, ám az 5 éves használat alatt fogamzásgátló tablettára többet költenénk, nem is beszélve a betétekről, tamponokról. Az 5 év letelte után az eszközt újra kell kicserélni, de hamarabb is el lehet távolítani, ha valaki meggondolja magát gyermekvállalás, vagy egyéb ok miatt.

Hátrányok

A hormontartalmú eszköz nagyobb mérete miatt kissé hajlamosabb arra, hogy kicsússzon a méh üregéből. Ilyenkor erősebb vérzés, alhasi görcsök jelezhetik a folyamatot, de ritkán az is előfordulhat, hogy nem okoz tüneteket. A spirálok alkalmazása esetén a méhen kívüli terhesség gyakrabban fordulhat elő, így alkalmazásuk nem javasolt, ha már valakinek volt méhen kívüli terhessége.

Nőgyógyász orvossal közösen könnyen el lehet dönteni, alkalmas-e a páciens az eszköz viselésére, és az esetleges kellemetlen első hónapokat követően egy kényelmes megoldás lehet a fogamzásgátlásban.

Források:

https://benu.hu/cikk/fogamzasgatlas-spirallal/
https://www.webbeteg.hu/cikkek/fogamzasgatlas/3657/mehen-beluli-hormontartalmu-eszkozok