…avagy mi van, ha baj van

...avagy mi van, ha baj van | LoveInfo - Langmár BettinaIde vonatkozó két alapszabály:

1. Gyanakszom, mert valami megváltozott…

2. Azonnal orvoshoz megyek!

Első lépésként ismerd meg saját tested, annak felépítését, működését!

...avagy mi van, ha baj van | LoveInfo - Langmár BettinaAmennyiben nem figyeled meg, hogy mi az egészséges állapot, akkor a kóros tüneteket sem fogod felismerni.

Ha bármilyen ismeretlen, eddig nem tapasztalt tünet, panasz, elváltozás jelentkezik nálad vagy szeretődnél, ne habozz megkérdezni szüleidtől, az iskolád védőnőjétől vagy orvoshoz fordulni.

A panaszokat és az esetleges elváltozásokat baktériumok, vírusok, gombák, egysejtűek, férgek, atkák, tetvek okozhatják. Terjedésükhöz a nemi szervek közvetlen kapcsolata szükséges, ami lehet akár az előjáték, akár orális, hüvelyi vagy anális szex is.  (Az orális szex a partner nemi szervének szájjal, nyelvvel történő izgatását jelenti, az anális szex pedig az ánusz, vagyis a végbélnyílás izgatását)

A tünetek okai ritkábban lehetnek nemi betegségek, de többnyire csak a saját – vagy párod – mikrobái, gombái vadulnak el egy kicsit.

Az is lehet, hogy egyszerű húgyúti fertőzésed van (vagyis felfáztál). Ebben az esetben elvileg élhetnél szexuális életet, de vigyázz, mert egyes nemi betegségek felfázáshoz hasonlóak a tüneteket produkálnak! (pl. chlamydia, trichomonas) Ezért fontos ilyenkor mindig orvoshoz fordulni. A kezeletlen nemi betegségek hosszútávon nagyon durva tüneteket is okozhatnak, mint pl. idegrendszeri problémák, meddőség, vagy akár vakság![1]

A nemi betegségek legtöbbje ellen egyszerű védekezni: óvszerrel, kölcsönös hűséggel, rendszeres szűrővizsgálatokkal, és a tünetek időben való felismerésével. Persze is működhet, ha nem szexelsz – már ha meg tudod állni a késztetést =)

Talán már hallottál arról, hogy a szex immunerősítő hatású, de azért ez ahhoz nem elég, hogy ellenállj a nemi betegségeknek is! (A nemi betegségekre olykor az angol elnevezésük kezdőbetűiből képzett mozaikszóval utalnak, mert az rövidebb: STD)

Egyes nemi úton terjedő betegségek ellen van védőoltás is: a humán papillóma vírus (HPV) és a B típusú májgyulladás (HBV) ellen. Utóbbi védőoltást már biztosan megkaptad. A humán papillómavírus ellen is sok lány kapott már védőoltást, 2014. szeptemberétől pedig minden 7. osztályos lánynak lehetősége van rá. Sőt: ma már a fiúk számára is elérhető, így ők is megvédhetik magukat és szerelmüket a HPV-fertőzéstől.

A HPV-fertőzés teljesen nem szüntethető meg, csak kezelhető. A humán papillomavírus legalább kétféle betegséget tud okozni. Egyike a nemi szemölcsnek nevezett, ronda és fájdalmas kinövés, a másik a méhnyakrák, amibe akár 30 évesen is bele lehet halni. Magát a méhnyakrákot azonban nem lehet “elkapni”, és nem is öröklődik. A védőoltás és a rendszeres (3 évenkénti) nőgyógyászati szűrővizsgálat biztonságot nyújt. A HPV-szűrés minden szexuális életét megkezdett nőnek ajánlott, életkortól függetlenül.

...avagy mi van, ha baj van | LoveInfo - Langmár BettinaMegjegyzés: A védőoltásokkal kapcsolatban számtalan tévhit kering az interneten a veszélyességükkel kapcsolatban, ám a valóságban teljesen biztonságosak. Maga a HPV-védőoltás semmilyen körülmények között nem okozhat meddőséget, méhnyakrákot, autizmust,[2] vagy egyéb betegséget, és nem tartalmaz higanyt, arzént, vagy egyéb mérgező anyagot.[3] Tudj meg többet az ÁNTSZ HPV-védőoltással foglalkozó oldalán!

Források:

[1] https://www.plannedparenthood.org/learn/stds-hiv-safer-sex/syphilis/what-are-the-symptoms-of-syphilis
[2] https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/autism.html
[3] https://www.antsz.hu/felso_menu/temaink/jarvany/jarvany_archivum/oltasbiztonsag/tenyek-es-tevhitek-a-vedooltasrol.html#higany_tevhit